manusmtabMathyuki
manusmtabMathyuki manusmtabMathyuki
  • 10-05-2016
  • Mathematics
contestada

A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of cashews should he use?

3

4

6

7

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-05-2016
He needs 5 pounds of cashews
Answer Link
kittywolf
kittywolf kittywolf
  • 13-02-2020

Answer:

ZE ANSWER IS 3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need really quick help right now!Answer this quetion plz: A solid is cooled to a very low temperature. Assuming the mass remains constant, how, if at all, do
I need help on 14, 15,16,17 please!!!!!
What is the value of the expression 2^0/4^2
Is the sign language that we currently use to communicate in the United States the same sign language used in the rest of the world?
which example involves a phase change in which heat energy is released by the substance
PLEASE HELP! WILL MARK BRAINLIEST, I HAVE LIMITED TIME
8-x<5 solve the inequality and graph the solution
What is the axis of symmetry and vertex for tge function f(x)=3(x-2)
Answer 22 and 23 please
The fire roared to life. Is that a metaphor or personification