tatanishafulmore tatanishafulmore
  • 07-05-2019
  • Mathematics
contestada

Regina bought $1.25 pounds of apples for $1.10. What was the price per pound?

Respuesta :

aguilerapablo03
aguilerapablo03 aguilerapablo03
  • 07-05-2019

Answer:

The price per pound was $0.88

Step-by-step explanation:

If $1.10--------------> 1.25 Pounds

     x <---------------  1 Pound

x = ($1.10)(1 Pound)/1.25 Pound

x = $0.88

Answer Link

Otras preguntas

There were 40 fingers total on the number of gloves Mrs. Edwards knitted. How many gloves did Mrs.Edward knit.
Which of the following graphs best represents f(x) = −2 sin(4x) + 3?
What are the impacts on the lithosphere because of agriculture?
a can contain 15/16 pound of vegetables . one serving of these vegetables weights 1/4 pound . whats is the total number of servings of vegetables in the can
Phagocytic cells perform their function by
Which best describes gandhi's adult opinion of child marriage? 1. He defended the rights of Hindus to marry at a young age because this is an integral part of H
which wartime leader would have opposed the holding of free elections in Poland after world war II?
The preoperational belief that all things are alive and have intentions, motivations, and feelings is called?
Humanistic psychology has been most closely associated with an emphasis on the importance of
Spinner i is divided into four equal sections labeled 2, 3, 4 and 5. spinner ii is divided into five equal sections labeled 1, 3, 5, 7 and 9. if each spinner is