kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to this question?
The area of a rectangle is 48 square centimeters. If the length and width are each increased by 4 centimeters, the area of the larger rectangle is 120 square ce
How would you describe a brigantine to someone who had never seen or heard of one before
true or false Since the 1970s, many nations have entered into treaties to control the occurrence of acid rain, the thinning of the ozone layer, and the dumping
adaptative features of plant and animal cells
what term means that the supreme court asks lower courts to send up a case?​
Which of the following statements about suffixes is false? A suffix can change the meaning of the root word. A suffix is one or more syllables placed at t
Network recovery teams may be used to replacing downed systems, but it is unlikely that they have experience in physically repairing damaged systems. a. True
A body chemical that controls growth and activity is a(n) .
Naoya read a book cover to cover in a single session, at a rate of 55 pages per hour. After reading for 4 hours, he had 330 pages left to read. How long is the