nakiya9568 nakiya9568
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Answer plzz real fast

Answer plzz real fast class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 11-04-2019

Answer:

32 ounce box

Step-by-step explanation:

Lets find the cost per ounce of the 32 ounce box

4.16 /32 ounces = .13 per ounce

Lets find the cost per ounce of the 14 ounce box

2.38 /14 ounces = .17 per ounce

The 32 ounce box is less expensive

Answer Link
bgf12032
bgf12032 bgf12032
  • 11-04-2019

Answer:

The 32-ounce box is less expensive

Step-by-step explanation:

1 box of 32 ounces is $4.16. 1 box of 14 ounces is $2.38. If you get 2 of the 1 ounce boxes the amount would be $4.76 and you only get 28 ounces of cereal

Answer Link

Otras preguntas

why do people study genetics​
During the mid-1880s the greatest danger to American Indians in the west was
which of these was one of the common characteristics of the art of the eastern and western roman empires.
Why does Richard Rhodes think nuclear power is important moving forward?
If you finally acquired your driver's license and wanted to plan a road trip to one of the most populous cities in America, which source would you use to help y
How do you name ionic compounds?
in which direction does the magnetic field in the center of the coil point? A.Left B.Up C.Down D.Right
this is question #4, thanks :)
Please help me out ........!!!
What is the largest of three consecutive positive integers if the product of the two smallest is equal to 2 more than 8 times the longest.