livireed4745 livireed4745
  • 08-03-2019
  • Mathematics
contestada

One pound of red grapes cost $2.42 Ella buys worth 0.5 pound how much does she spend on red grapes

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 08-03-2019

Answer:

1.21

Step-by-step explanation:

The cost of the grapes is the price per pound times the number of pounds

cost = 2.42 * .5

cost = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

A switch is closed, and a lamp turns on.The switch is opened, the lamp turns off. eXplain what is meant by these two statements.
What do orphanages look like inside?
what major united states cities are located on or near active volcanoes
Which is a difference between proteins and carbohydrates and fats? a.Proteins are macromolecules; carbohydrates and fats are not. b.Proteins are composed of mon
Solve. y = -3x + 6 y = 10x – 7
the Americans did not want a king in charge of their what
find a pair of square numbers witch give a total of 125
If b-10=5, what is the value of b+6
Just want you check if my answer is right...i'm not good in math. Ana paid 1/4 of her money for a pair of shoes and 1/5 of it for a shoulder bag. She later spen
An experiment consists of rolling two fair number cubes. What is the probability that the sum of the two numbers will be 8? Express your answer as a fraction in