sivanb12 sivanb12
  • 06-03-2019
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $.65 per pound. Write an equation that can be used to find C, the total cost of P pounds of bananas.

Respuesta :

duhitzme345
duhitzme345 duhitzme345
  • 06-03-2019

The equation for this is

$.65p=c

In order to find the total cost we must

have a number in which is multiplied by

$.65.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP WITH THIS.
find two positive consecutive odd intergers such that the square of the larger integer is one less than twice the square of the smaller integer
why is sulfuric acid considered as a positive catalysts in esterification
2x + 5y = 8 x - 2y = -5 Simultaneously pleasee
Write down an appropriate equation in order to determine x
A washer and a dryer cost 661 combined. The washer costs 39 less than the dryer. What is the cost of the dryer? WILL PUT BRAINLIEST
Question-can you connect the issue to something you already know ? The Russian invasion of Ukraine has prompted the United States and its allies to respond w
describe the difference between objective and subjective writing
Solve the following problems. Find x, y
I need help!!!!!!!!!!! Create a paragraph using all 10 words. (5-6 sentences) 1. Interpretation 2. Irony 3. Lines 4. Main idea 5. Major 6. Matches 7. Means 8. M