R3y01
R3y01 R3y01
  • 14-02-2019
  • Mathematics
contestada

Carson buys 4 pounds of peaches for $12. How much did he spend per pound?

Respuesta :

bestpro24
bestpro24 bestpro24
  • 14-02-2019

Answer: $3 per pound

Step-by-step explanation:

Since Carson buys 4 pounds of peaches for $12, you can find the value of one pound by dividing 4 by 4. You must also divide the 12 by 4. In conclusion, you pay $3 per pound.

Answer Link
aliceguo2009
aliceguo2009 aliceguo2009
  • 14-02-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

12 divided by 4!

Which is 3 dollars per pound

I think I’m not sure

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the following problem.
Name two Rays using this figure
how it print media used? ​
After applying transitions to his presentation, Omar uses the Slide Show feature to view the them. He notices that the transitions he applied do not occur betwe
Write the expression in simplest form 50 - 62c +38-43c I’m confused on how to solve this problem need help ASAP
Which best describes the data?
You should avoid storing files and folders on the blank
What are the next three terms of the geometric sequence 32, -16, 8, …? a. 2, 1, 1/2 c. -8, 16, -32 b. 4, 2, 1 d. -4, 2, -1
Did Black Americans gain equality during Reconstruction? ​
Which one is it help