babiijezelle
babiijezelle babiijezelle
  • 11-02-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy 18 cans of cat food for $15 or 12 cans for $9

Respuesta :

deluxenite11
deluxenite11 deluxenite11
  • 11-02-2019

12 cans for $9

step by step:

divide the price by how many to find how much each can cost then the better buy is the cheaper can.

Answer Link
areelllllll
areelllllll areelllllll
  • 11-02-2019
12 cans for $9 you will only pay $.75 cents but if you buy 18 for $15 you will pay .0.833333333333 cents per can
Answer Link

Otras preguntas

Before departing for what would become the Plymouth colony, the Scrooby Separatists first lived for a time in A. The Chesapeake B The Netherlands C Belguim D Sc
15 points! bonus! how do you work out your mass? trying to revise and cant find it in book :(
How many moles of ethyl alcohol, C2H6O, are in a 27.0g sample
Write the equation that represents the total cost of ground beef (t) for $1.95 a pound (p)
I need help with this question.
how does the body get rid of cell wastes
1. Round to the nearest hundredth. 1.824 A. 1.82 B. 1.83 C. 2 D. 1.8
What is the most widely held ideal of the US political culture?
how many liters are equivalent to 3,200 milliliters
where is blood under greatest pressure