At the amusement park, each student was given 16 dollars for food. This covers the cost of 2 meals plus 4 dollars for snacks. How much money does the school expect each student to spend per meal

Respuesta :

12 for meals 4 for snacks

Answer:

2c+4=16

Step-by-step explanation: