zoilypineda84 zoilypineda84
  • 10-01-2019
  • Mathematics
contestada

Forty pounds of dog food cost $50. what is the unit rate?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 11-01-2019

Answer:

$1.25 per pound

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, take the price and divide by the number of pounds

$50/40

$1.25 per pound

Answer Link

Otras preguntas

How do I create and graph equations in two variables?​
Excerpts from the First Inaugural Address of Andrew Jackson: "...In administering the laws of Congress I shall keep steadily in view the limitations as well as
If the flasks were left sealed for a week, which one would most likely have the largest amount of CO2? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4
If 3x - 2 = 13, what is the value of x?0-5• 50 -3.70 3.7​
Which detail from chapter 1 of wheels of change does this image enhance?
Solve 7|3f + 4| = 91 for f. A. –29 or 312⁄3 B. 3 or –17⁄3 C. –3 or 17⁄3 D. –312⁄3 or 29
1. Which of the following are considered careers in the food industry? Select all that apply. (2 points) actuary bartender builder chef 2. Depending on
Which organisms develop gills from pharyngeal arches and later develop lungs to breathe on land? Frog Scallop Salamander Scorpion
How many times longer is 1 km than one m
how is the world changing?geography related​