Seudónimo Seudónimo
  • 09-04-2016
  • Mathematics
contestada

Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

Sanarah
Sanarah Sanarah
  • 09-04-2016
To get the unit price per ounce, you just need to divide the price by the number of ounces, so

$8.40/24 = 30 (cents) per ounce

Hope this helped :)
Answer Link

Otras preguntas

please help me with 20 points! and its easy
Guys please help me whit this , I got a lot of time doing this please give me the answer
what do you mean by the mechanical advantage of a leaver is 4.​
what are the reason of making computer virus.​
How many moles of nitrogen, N, are in 89.0 g of nitrous oxide, N2O?
Cba 7th grade help for me to pass
what is unos in singular form
What is bjhgjvhbnhuihwdhcjsdknkjsnksjdnvkj
Stream pools are more similar to Ponds than lakes are true false
what is the answer to 69 * 420