julesbules0578 julesbules0578
  • 09-01-2019
  • Mathematics
contestada

Alex paid 4.40 for 2.5 pounds of walnuts . What is the cost of one pound of walnut

Respuesta :

inucornspineapple
inucornspineapple inucornspineapple
  • 09-01-2019

Answer:

1.76

Step-by-step explanation:

to find unit rate youd have to divided 4.40 by 2.5 and you will recieve your results

Answer Link

Otras preguntas

At what stage does the ability to use imagination begin to develop? a. Infancy b. Toddlerhood c. Preschool d. Early elementary
What does the term kung fu refer to?
Which line is an example of the poetic technique metonymy
The United States has two major oceanographic research institutions. They are located in: Massachusetts and California California and New York Massachusetts and
A computer simulation tossed a 10-faced die 5 times. How many possible outcomes exist?
What is the simplest whole-number ratio of atoms in a molecule or formula unit called
A solid metal sculpture in Kamila’s backyard is in the shape of a sphere and has a radius of 6 inches. She wants to have it melted and made into small solid con
What is the meaning conveyed by the morpheme chron in each of these words? chronology chronicle chronic chronogram history time record volume
Using only the values given in the table for the function f(x) = –x3 + 4x + 3, what is the largest interval of x-values where the function is increasing?
The people of the Minoan culture were expert _____. industrialists shipbuilders farmers archeologists