snapvivien7602 snapvivien7602
  • 09-01-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of three scarves is $26 and 25 s The cost of three scars is $26.25 what is the unit price

Respuesta :

misbahsajjid4 misbahsajjid4
  • 11-01-2019

Answer:


Step-by-step explanation:

$26.25/3 scarves=$8.75/1 scarf


the cost of 1 scarf is $8.75

Answer Link

Otras preguntas

Maria has 1.35.she has only quarters and nickels.draw two possible group if coins Maria could have.use 25s ti show quarters and 5s to show nickels
If four ounces of orange juice contain 50 calories, how many ounces of orange juice will have 175 calories?
I don't get math very much so plz help me
What composite number is equal to the product of the first four prime numbers?
what are the advantages of electric cars
PLEASE HELP!!!! What is the meaning of the word retract in this sentence? The journalist wished he could retract his latest article after witnessing the damage
(2x−12)+( 1 2 xy−10) (2x-12)+(12xy-10) for x=8 x=8 and y=2
What role do predators play in maintaining the balance of an ecosystem? A) They ensure that the ecosystem is not stripped entirely of its vegetation. B) They e
quadrant of -8 and -9
45 children attend a preschool. The number of 2 year olds is one half the number of 3 year olds. The number of 4 year olds is the same as the number of 3 year o