annamariaafowyhrq
annamariaafowyhrq annamariaafowyhrq
  • 08-01-2019
  • Mathematics
contestada

Trevor bought apples that cost $0.92 per pound. He paid $5.52 for the apples. How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

amoniaaliyah
amoniaaliyah amoniaaliyah
  • 08-01-2019
6 pounds of apples Trevor bought.
Answer Link
ariyahwilkerson06 ariyahwilkerson06
  • 08-01-2019

Answer:

6lbs

Step-by-step explanation:

5.52 divided by 0.92 is 6

Answer Link

Otras preguntas

A circle has a center at Left-parenthesis 8 comma 2 right-parenthesis.. The point Left-parenthesis 3 comma 7 right-parenthesis. is on the circle. What is the ar
Sam earns $912 each week working his full time job. His employer has a 13.6% tax deduction on all monies earned each week. Calculate the tax deduction Sam paid
Given: AD∥BC and AB∥CD Prove: AD≅BC and AB≅CD
Pork barrel projects are approved because they do what? A. Pay for the provision of public goods B. Help politicians win support from their constituents C. Prov
What does a “#” indicate in the Tabular List?
solve for x: x = 0.7x + 24
How do you Calculate the mean,median and mode in grouped data.
there are three brothers amir balu and caleb. Amirs age is half of calebs and balus age is 3/4 of calebs. In five years the sum of Amir's age and Balus age will
Which of these would result in a decrease in the quantity of snowboards demanded? A) An increase in the price of lift tickets B) A rise in the price of snowbo
After watching the Ted Talk video and listening to the radio report from South Ossetia, explain how connectivity could help people caught in a frozen conflict.​