mbiyakapinga mbiyakapinga
  • 07-01-2019
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 55p how many yogurts can be brought for six pounds?

Respuesta :

lillyawesome28 lillyawesome28
  • 07-01-2019

Answer: Well if one pound of yogurt cost 55 (cents)


Step-by-step explanation:

Two yogurts cost $1.10

Three yogurts cost $1.65

Four yogurts cost $2.20

Five yogurts cost $2.75

And finally...

Six yogurts cost $3.30



Hope this helps! :)


Answer Link

Otras preguntas

36 is the same as _____ radians. Round to the nearest hundredth of a radian. (Points : 2)
I. The Bread Machine (25 points) In real life, you must often make choices about whether to buy something pre-made or make it yourself. There are many things t
Which goal led Israelis and Palestinians into conflict/ 1, a desire for independence and security 2. religious worship at the same temples 3. military dominan
What are chloroplasts and where are they found
strong language often means what
Look down below for question
In 1832, the United States Supreme Court ruled in Worcester v. Georgia that the state of Georgia had no right to force the Cherokee from their native lands. Why
What are causes and effects of unemployment?
Is DDT harmful to birds because it prevented them from laying eggs?
Which statement does not describe the Jim Crow laws of the post-Civil War period? A. They made segregation illegal throughout the South. B. They were used to de