brendadsartin61
brendadsartin61 brendadsartin61
  • 06-01-2019
  • Mathematics
contestada

George has $6.00 to spend on candy. If each candy bar costs $0.60, how many bars can he buy?

Respuesta :

Veridian
Veridian Veridian
  • 06-01-2019
6.00 ÷ 0.60 = 10

He can buy 10 bars.
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 06-01-2019

Answer:

He can buy 10 candy bars

Step-by-step explanation:

The total cost is the cost per candy bar times the number of candy bars

We know he spent $6.00 and the cost of each candy bar is $.60

total cost = cost per bar * number of bars

$6.00 = $.60 * n

Divide by .6

6/.6 =.6/.6 n

10=n

He can buy 10 candy bars

Answer Link

Otras preguntas

what type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
what are three ways water erodes the surface of earth
A light plane flew from its home base to an airport 255 miles away. With a head wind, the trip took 1.7 hours. The return trip with a tail wind took 1.5 h
Your model locomotive is 18 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 72 feet long. A window on the locomotive is how many times wider than a wi
2 ( 4a - 12 ) + 3a = 6a + 1
10u + 7 = 8 ( 2u - 4 ) - 9
10u + 7 = 8 ( 2u - 4 ) - 9
two methods of active transport
A light plane flew from its home base to an airport 255 miles away. With a head wind, the trip took 1.7 hours. The return trip with a tail wind took 1.5 h