anaya26 anaya26
  • 06-01-2019
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for $9. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

reynoldsrichard
reynoldsrichard reynoldsrichard
  • 06-01-2019
First you need to find the cost of 1 can of nut:
let x represent the number of cans
4x=$9
divide both by 4
x=2.25
meaning 1 can costs $2.25
$2.25×7
=$15.75

meaning the cost of 7 cans is $15.75
Answer Link

Otras preguntas

Gymnosperms are non-flowering plants with
Briefly explain TWO common characteristics that led to the rise and stability of the Ottoman, Safavid, and Mughal empires.
How to find the volume of 3 dimensional figures
how do i solve 7.4+n=5.3​
If you're using your keyboard, what actions are you most likely performing in Access?
Algebra 2 help !!!!!!
Sara ran 10km in 2.5 hours. Katerina ran 7.5 km in 2 hours. Candice ran 9.5 km in 2.25 hours. Who had the fastest average speed? Justify your answer.
How is a community different from a population? A. A community is a group of similar organisms in one area; a population is a group living in many different are
ANSWER FAST WHERE DO THEY GO :Drag the graphs to match each inequality with its solution set. p ≥ 6 = p > 6 = p < 6 = p ≤ 6 =
Every month, the bank withdraws $15 from Betsy’s checking account as a service fee. Betsy has budgeted $75 for the next few service fees. For how many months wi