skulltrooper0721 skulltrooper0721
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

A company has discovered that it costs $16 to produce 2 widgets. $18 to produce 4 widgets. $48 to produce 10 widgets. Whats the total cost for 6 widgets?

Respuesta :

PersonPerson13260 PersonPerson13260
  • 11-12-2018

Answer:

It would cost $24 to produce 6 widgets.

Step-by-step explanation:

If you turn the information into points, you can use those three points to find the parabolic function for the graph (it's  y=(x squared over 2) -2x +18.) All you have to do then is find where 6 widgets lines up with the graph.

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct inference of the given passage from "The Cask of Amontillado." "You are not of the masons." "Yes, yes," I said; "yes, yes." "You? Impossib
The treatment team plans to place a client in full leather restraints. what is the best care for this client?
a persuasive paragraph should address a problem true or false
10 POINTS!! The Cuban Missile Crisis. Russia & Khrushchev. What happened? How did Khrushchev react? What did Khrushchev do? Answer in your own words pleas
Which is f(-3) for quadratic function graphed
Laura makes a 10.5% commission on each of her sales. How much does she make when she sells a house for $85,000?
in ftr which side is included between r and f
- 30 = 5 ( x + 11 ) x =
A car is traveling at 20 meters/second and is brought to rest by applying brakes over a period of 4 seconds what is its average acceleration over this time int
What is the main difference between adaptive radiation and other forms of speciation