math10049 math10049
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Find the selling price of each item Cost of a sled:99.50 Markup:95%

Respuesta :

davonedmonds davonedmonds
  • 10-12-2018

Answer:

Take wholesale cost and multiply it by 95%, then add to the original value

another way, just multiply by 1.95

Retail cost:  1.95*($99.50) = $194.03



Answer Link

Otras preguntas

In Jane's picture graph, the symbol represents two students. One row in the picture graph has 8 symbols. How many students does that represent?
What list of numbers have the examples of multiples of four
label each quote from romeo and juliet as representing the theme of love or family​
Determine the area of each of the following figures. Assume that all angles that look like right angles are right angles.​
When cobalt(II) chloride is added to pure water, the Co2+ ions are either hydrated to give a pink color, or combined with chloride ion to give a blue color, rea
Determine whether each of these sets is countable oruncountable. For those that are countably infinite, exhibit a) one-to-one correspondence between the set of
could a single part of a multicellular organism survive on its own? explain.
How do you solve 1.67456375/24.58763 please help me this is 94% of my grade.
The rivet the holds your planisphere (Star& Planet Locator) together represents: A. The North Star : The brightest star in the sky B. The North Star: A seco
You have been called for a​ 6-year-old male patient with shortness of breath. On​ scene, you find the patient with a runny nose and mucus coming from the right