tekettafleming tekettafleming
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

what's the answer to the question

whats the answer to the question class=

Respuesta :

andy2023335 andy2023335
  • 10-12-2018

Answer:

Product A.

Step-by-step explanation:

The unit price of product A is $1.36/8oz = $0.17/oz.

The unit price of product B is $3.20/16oz = $0.20/oz.

Answer Link
jaketravis1988
jaketravis1988 jaketravis1988
  • 10-12-2018

Answer:

not 100% about this answer but I think it is the 8oz bottle

Step-by-step explanation:

take $1.36 and divide it by 8 which gives you .17 which is 17 cents per oz now do the same thing for the 16 oz so take $3.20 and divide it by 16 and you get .2 which is 20 cents per oz so the 8oz has the lowest unit price of the two!

Answer Link

Otras preguntas

que pasa cuando dos estados es tan presentes al mismo tiempo como solidó y liquido​
those who are interested in seeing my dîck pls join:​
Consider all five-digit numbers that can be created from the digits 0-9 0 - 9 where the first and last digits must be odd and no digit can repeat. What is the p
Solve equation and justify each step 9x-5=3x+7 ?
How do you factorise α²-b²
buatlah cerpen tentang liburan sekolah​
Does anyone know the answer for this 2nd question, thanks
10. What is a composition of rigid motions and a dilation that maps APZY onto ARST I’m confused on this subject please explain to me how you got an answer thank
Which of the following statements about property rights is accurate?
PLEASE HELP!!! (WORTH 50 POINTS!!!) 4y + 3x = -6 y-x=-5 how can you eliminate the x terms in this system