sam123106 sam123106
  • 09-12-2018
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate to the nearest cent per ounce.

A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-12-2018

Answer:

0.19125

Step-by-step explanation:

You divided 4.59 by the amount 24-oz

Answer Link
cheesyplaysmine
cheesyplaysmine cheesyplaysmine
  • 09-12-2018
Each ounce would cost exactly .19125
(Or about 19 cents)
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

there are 5280 feet in a mile. what fraction of a mile is represented by 660 feet?
Addition of dns at the end of the incubation period stopped the reaction by denaturing sucrase. explain why it is important to denature sucrase before measuring
Most strokes and heart attacks are caused by clots in unbroken vessels. this condition is called ____ and pieces may break loose of the vessel wall and travel i
Membranes are important structural features of cells. a. describe how membrane structure is related to the transport of materials across the membrane. b. descri
if the probability of success during the fourth event of a geometric experiment is 0.0384 which of these could be the probability of success during the 5th even
Pre algebra 8th grade
¿Cual es el instrumento musical natural del ser humano? AYUDAA!
"a client with osteoarthritis purchased a copper bracelet to wear and tells the nurse that there is less pain now. which response by the nurse is most appropria
what is the answer? 5pi/34(45+9+5p)
Supposed to leave California at 12:00 noon pacific standard time and take a six hour plane trip to Boston. When you land in Boston, what would the time be ther