contestada

Vector bought 15.6pounds of paintballs.All together,the balls cost $35.99.About how much did the paint balls cost per pound?

Respuesta :

take the cost and divide it by the pounds

35.99÷15.6 pounds = 2.307051282

= $2.31 per pound (approximately)

Answer: it is about $2.31


Step-by-step explanation: