camroneasler camroneasler
  • 08-12-2018
  • Mathematics
contestada

Carlos had $20 to spend on six avocados after buying them he had $2. how much did each avocado cost?

Respuesta :

batshonnicole
batshonnicole batshonnicole
  • 08-12-2018

Answer: each avocado cost $3


Step-by-step explanation: 20 divided by 6 is 3 R 2 so each avocado cost $3


Answer Link

Otras preguntas

The twenty-six coins are all dollars and quarters, and they add up to seventeen dollars in value. How many dollars and how many quarters are there? Need answer
what statement about georgia beginnings is true? A). Slavery was originally banned in Georgia, but later became legal. B). Georgia’s founders wanted it to be
The median AM of triangle ∆ABC is half the length of the side towards which it is drawn, BC . Prove that triangle ∆ABC is a right triangle.
the ending -tion creates the noun form of many verbs ending in a. -ate b. -er c. -ile d. -ive
In “Tiger’s Sheep-Skin Suit,” what reward will Anansi get for finding the sheep thief? a. He will get to marry Mr. Mighty’s best daughter. c. Both A and B. b.
What would be the surplus/shortage number be for $15? A.0 B.-4 C.10 D.-10
An opera house has two kinds of seats, orchestra and mezzanine. The total amount the opera house made in ticket sales for a show last Saturday was $137,000. The
PLEASE ANSWER QUICK!Which aspects of Christian beliefs weakened the unity and authority of the Roman Empire. Choose two answers. A:
p(x)=2x-4 find p(8)
Alicia placed the numbers 0.2,0.4,-0.8, and 0.1 on the numberline which of the numbers is furthest from zero?