Ashleyburnett81
Ashleyburnett81 Ashleyburnett81
  • 07-12-2018
  • Mathematics
contestada

find the unit price of a 2 quart bottle of grape juice that costs 3.69 will mark bainest show ur work

Respuesta :

BodaciousT
BodaciousT BodaciousT
  • 07-12-2018

Answer:

The answer would be 1.85 Let me explain

Step-by-step explanation:

The unit price is the price per gallon, liter or in your case quarts!

So all you do is divide the total price by the units in the product.

So that would be 3.69/2 which equals 1.845 then you round up and get the

answer 1.85!


Answer Link

Otras preguntas

Can someone plz help me with the bottom part
why do all normal cells in human body have same number of chromosomes?
What is poem and a poetry
find decimal notation. 0.6%=
Kelp and other various types of seaweeds are examples of ________ .a. green algaeb. blue-green algaec. brown algaed. yellow algae
marty ate 4/6 of his pizza and luis ate 5/6 of his pizza. marty ate more pizza than luis. how is that possible?
What is the difference between a philosopher and a philologist? Please answer quickly; this is due tommorrow
The distance covered by one step is 2.5 feet long. how many steps would the average person take to travel 50 feet
express the sum radical -25+ 2radical-9 as a monomial in term of i
What is an Autobiography