tqjb2007
tqjb2007 tqjb2007
  • 06-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 5-ounce can of tuna costs $0.90.A 12-ounce can of tuna cotst 2.40. which is the better buy

Respuesta :

imbadatschool14
imbadatschool14 imbadatschool14
  • 06-12-2018
0.90/5 = 18 cents per ounce

2.40/12 = 20 cents per ounce

The 12 ounce can because you get more for only two cents more
Answer Link

Otras preguntas

What part of the human body is most similar in function to the spongy mesophyll layer in a leaf? A. Alveoli in the lungs B. Erythrocytes in the blood C. Villi i
A=pm+z solve for m m=?
. At a track meet, 50 people ran the 100-meter dash. 2 people finished in 11 seconds, 5 people finished in 12 seconds, 8 people finished in 13 seconds, 10 peopl
"Pyramus and Thisbe" Describe how Pyramus and Thisbe communicate with each other at the beginning of the myth. Why can't they talk face to face?
Which political party is Andrew Jackson usually associated with? please help!
what does vague mean
Can morphine sulfate cause ulcers?
why do you think a roman sailor would be glad that controlled the entire Mediterranean sea?
A recipe requires 2.5 cups of peaches for 6 servings. What amount of peaches is required for 1 serving?
immigration currently accounts for about of us population growth