Respuesta :

How to answer part A
$ ÷ Lbs = Price per pound
lbs ÷ price per pound = your answer

1a) $187
2a)$112
3a)$72

How to answer Part B
$÷lbs= Price per pound
Lbs ÷ Price per pound

1b) 42 Lbs
2b) 35 Lbs
3b) 32 Lbs

Hope this helps!