brownanaya0326 brownanaya0326
  • 06-12-2018
  • Mathematics
contestada

bought a set of 20 markers for 6 dollars how much would 1 market cost

Respuesta :

akephd
akephd akephd
  • 06-12-2018

Answer:

$.30 cents

Step-by-step explanation:

Set up a ratio.

If 20 markers cost $6, 1 marker would cost ??

20/6 = 1/x

Cross multiply to solve.

20x = 6 so x=6/20 which is .30

Answer Link
degodingo360
degodingo360 degodingo360
  • 06-12-2018

3 dollars of cource use a calculator and dont waste points.

Answer Link

Otras preguntas

a proton is placed next to a negatively charged object in which direction does a proton move explain why
Relative location is a specific description of where a place lies. true or false
-WILL GIVE BRAINLIEST- 30 POINTS1. Malia sells 4 wristbands for $2.50 each. a. How can you use multiplication to rewrite the addition sentence that you wrote in
Which of the following statements was NOT included in Common Sense? A. Independence is the best cause of action for the American colonies. B. As societies gr
8) As an object’s mass increases, its _________________ increases.
HELP PLEASE WILL GIVE BRAINLIEST WORTH 50 POINTS
15x-145=-280 please ghelp
WILL AWARD BRAINLIEST Wegener observed evidence of the similarity between the type and age of rocks at the edges of continents. Which of the following best desc
how did islam expand to india
Summarize how Hershey and chase confirmed that dna is the genetic material