wilsonlacovia wilsonlacovia
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

Three pounds of fish cost 14.97 what is the unit price

Respuesta :

cgrodner1 cgrodner1
  • 14-11-2018

The unit price is $4.99 per lb.

Answer Link

Otras preguntas

Why was Susan B. Anthony so significant during the Progressive Era? A. She was the first woman doctor in the United States. B. She was the most well known wom
pair of fractions with common denominator 3/10 and 1/2
find a. b. if a =10i+4j and b = 3i+4j
Which is 10,000,000,000 written as a power of ten? A. 10^11 B. 10^8 C. 10^9 D.10^10
Casey can install a fountain in a school garden in 20 hours. Samuel can install a similar fountain in the same school garden in 30 hours. If they work together,
What is the highest volcanic mountain in Africa
Do you think the United States should intervene in the conflicts of other countries? Why or why not? Use examples from this activity to support your opinion
if a substance can be separated by physical or chemical means, it is
Nisha spent 1/4 of her money on Monday and 7/10 of it on Tuesday. What fraction of her money did Nisha spend during the two days?
China's geographic features separated it from other civilizations. Write a paragraph explaining the advantages and disadvantages of isolation.