josephcfaucett5487 josephcfaucett5487
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 15 ounces if chees is $6.00 what is the cost of 12 ounces of cheese

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 14-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions. Let x be the cost for 12 ounces of cheese. We will start like this:

15 ounces : 6 $ = 12 ounces : x $

x $ = (6 $ * 12 ounces)/15 ounces

x $ = 72 $/15

x = 4,8$

The cost of 12 ounces of cheese is 4,8$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Why would an author most likely use the word propaganda? A) to suggest an intentional manipulation of information B) to portray historical events in an ironic w
You are a security guard working in a mall during business hours you see customers fighting on the floor what do you do
dramatizing history war horse
does this app help me with home work?
You are choosing a movie from your friends movie collection. You can choose 1 of 4 comedies, 1 of 5 dramas, or 1 of 3 classics. How many ways can you choose a m
a trunk measures 48 inches long 22 and 1/2 feet wide and 32 inches high what is the volume of the box
The figure is the net for a rectangular prism. What is the surface area of the rectangular prism represented by the net? Enter your answer in the box.
How did events in Darfur in the early twenty-first century resemble events in Rwanda?.
Marge is an ace at tennis. She does not miss a ball! She has great balance and coordination. The part of Marge’s brain that helps with her tennis game is the __
Which phylum would squid octopus and slugs belong to