hadynbabineaux9423 hadynbabineaux9423
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

Pears cost $0.90 per pound and apples cost $1.10 per pound. Mr. Bonilla bought 3.75 pounds of pears and 2.1 pounds of apples. How much did he pay for the pears and apples?

Respuesta :

XxxzoeromeroxxX
XxxzoeromeroxxX XxxzoeromeroxxX
  • 09-11-2018

He paid $2.31 for apples and $3.375 for pears.

3.75 * 0.90= 3.375

2.1 * 1.10= 2.31

Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt below from the poem "Ulysses" by Alfred, Lord Tennyson, and answer the question that follows. Old age hath yet his honour and his toil; Death c
Which terms could have a greatest common factor of 5m2n2? Check all that apply. m5n5 5m4n3 10m4n 15m2n2 24m3n4
Will upvote!! True or False- The parts of a mixture keep their own properties when they are combined.
If r = 5 units and x = 7 units, then what is the volume of the cylinder shown above? A. 175 cubic units B. 35 cubic units C. 120 cubic units D. 700
roger has twice as much money as carol. maria has 1/2 as much money as carol. Together they have $77. how much money does each have?
Which of the following is not an example of kinetic energy? mechanical energy nuclear energy electrical energy thermal energy
The total cost for Saturday's shipment, $1800, is represented by the equation 15x+20y=1800. Help me intercepts X- and y- intercepts
f(x)=3-2x. then f(0.5) is
Which element of plot structure refers to the building up of conflicts and action? A. climax B. lusis C. exposition D. desis
¿Hace cuantos años se formaron Las Islas Galápagos?