contestada

apples cost 3x. Oranges cost (x+6). which expression represents the cost to buy one apple and five oranges?

Respuesta :

3(1)+((5+6))

3+11

14 i think

1 apple * cost + 5 oranges* cost

1* 3x+ 5* (x+6)

distribute

3x +5x+30

combine like terms

8x+30