stacysuperwomen stacysuperwomen
  • 09-11-2018
  • Mathematics
contestada

A soft drink costs $1.65 and each refill for the drink costs $0.95. If you have $4.50, how many refills can you purchase?

Respuesta :

adamaryslopez
adamaryslopez adamaryslopez
  • 09-11-2018
You can get 3 refills.
First you subtract $4.50-$1.65 which equals $2.85. Then you find out how many times 95¢ can go into that. It goes in 3 times so you can get 3 refills.
Answer Link
vkpatel vkpatel
  • 15-03-2019

Answer: 3 refills

Step-by-step explanation:

If this is on MobyMax, this is right!!!

Answer Link

Otras preguntas

5. Water is important for the _____ of cells. size, shape, and temperature temperature, color, and odor color, odor, and size shape, temperature, and color
Camile shaded 18/30 of a model write the decimal that represents the unshaded portion of the model
Jada told Noah that she has $2 worth of quarters and dimes in her pocket and 17 coins all together. She asked him to guess how many of each type of coin she has
a condition that attracts an individual or group to another location is known as?
Help, me out plzzzzzzzz
Gavin rolls a fair dice 30 times. How many times would Gavin expect to roll a five?
Compare and contrast Lieutenant Kotler and Bruno’s father. (From the Novel) for 5 stars and 25 points.
hich latent print detection technique is used to detect prints on a non-porous surface? A. silver nitrate B. iodine fuming C. ninhydrin D. superglue fuming
A (3 4) + B (7 -2) = A + B = 1 7 3 0
HELP ASAP!!!!! I’m bein timed :( Acid deposition kills things ___. A. very slowly B. within minutes C. within hours D. at an average rate