xoxonaynay
xoxonaynay xoxonaynay
  • 08-11-2018
  • Mathematics
contestada

You pay 2.76 for 6 bagels. What is the unit price?

Respuesta :

TheOneandOnly003
TheOneandOnly003 TheOneandOnly003
  • 08-11-2018

This is very easy once you know how to do it.

To find the unit price of something all you have to do is divide.

2.76/6=.46 per bagel.

Answer Link

Otras preguntas

Describe the mechanisms in place to prevent the blood from flowing in the wrong direction through the heart.
A strong essay is a _____ part of a successful college application. which word gives the essay the most urgent connotation? required crucial necessary important
Who was the first individual in recorded history to have used material culture to understand the past? Question 4 options: Francesco Petrarco Herodotus Charles
To increase security, some companies implement the ____ approach.
Sphericals, Inc. approach to international markets is to grant a foreign entity the right to produce and sell the firm's product in return for a royalty fee on
When walter visits new york city for the first time, he takes the subway to his destination. one thing he notices is that, although people sit very close togeth
the expression 4(1.5g+3.5)=6g what is g
-2x-7y=15-3+7y=5solve by elimination
Sapiens is the name of a species. homo is the name of a genus. hominidae is the name of a __________. primate is the name of an order. mammal is the name of a c
Which of the following might happen during a La Nina event? A. Drought in Australia B. Floods in South America C. Drought in Indonesia D. Floods in Indonesi