alexciamartinez05
alexciamartinez05 alexciamartinez05
  • 08-11-2018
  • Mathematics
contestada

Charles bought 24 blow-pops for $7.20. His little sister Tracy wants 11 blow-pops. How much will 11 blow-pops cost?

Respuesta :

tarhunbalthazar
tarhunbalthazar tarhunbalthazar
  • 08-11-2018

$3.30 because taking the cost of 24, which is $7.20, and dividing is by the amount, 24, you get that one Blow-Pop costs $0.30. Then to find how many 11 costs you just need to multiply $0.30 by 11, and you get $3.30.

Answer Link

Otras preguntas

help 1. write the complete chemical symbol for the ion with 14 protons 15 neutrons and 18 electrons 2. write the complete chemical symbol for the ion with 27 pr
Help will mark brainliest if correct!
I really need the answer
¿Qué características tuvieron las primeras células que aparecieron en la Tierra?
which pair of triangles? multiple choice
what do you mean by nominal system of nomenclature? Fastplzzzzz​
8t + 2 = 8(4) + 2 = 32 + 2
Mr. Garcia purchased twelve watermelons for the school picnic. Each watermelon cost $4.95. How much did he pay for the watermelons?
creased globalization has been caused by all of the following except __________. A. improved technology B. increased transportation speeds C. improved communica
Which answer is an example of Paradox? Question 4 options: A. When it rains, it pours B. For man holds in his mortal hands the power to abolish all forms of hu