peru4 peru4
  • 08-11-2018
  • Mathematics
contestada

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

Respuesta :

Hpaz1
Hpaz1 Hpaz1
  • 08-11-2018

When you divide 36.89/8.6, you get should $4.29 for 1 gallon of gas.

Answer Link
sshabib18 sshabib18
  • 08-11-2018

Answer:

$4.29

Step-by-step explanation:

It is $4.29 because you need to find the price of one gallon, so you just divide the numbers $36.89 by 8.6 gallons which is 4.289 and if you round it it is $4.29 per gallon / 1 gallon.

Answer Link

Otras preguntas

how is a muscle contraction initiated
I need to get a better grade
How can the over harvesting of a single species affect an entire ecosystem?
In your own words, generalize about what makes "human sciences" both "human" and "science"
A cornerstone of president wilson's fourteen points was the creation of a world Peace organization know as the A. league of Nations B. United Nation's C. World
Tony has an 8-year-old child whose bmi is above the 85th percentile of other 8-year-olds. this youngster would be considered:
Hellllllllllllllllllllllllllllllllllllllp
Which number is rational?
Which method would be most effective in demonstrating respectful disagreement with a fellow student?
WILL GIVE BRAINLESTT Which equation represents a line that is perpendicular to the line graphed? A) y = 3 B) x = 1 C) y = -3 D) y = 3x + 1