ellazheng899
ellazheng899 ellazheng899
  • 08-11-2018
  • Mathematics
contestada

Leonardo had $12 spend on candy. if each candy costs $0.06, how many candies can he buy?

Respuesta :

TinaWilbur
TinaWilbur TinaWilbur
  • 08-11-2018
she can buy 200. Divide 12/0.06=200
To check your work times 0.06x200 and you get 12
Answer Link

Otras preguntas

The likelihood that a particular event will occur is called
Which formula represents a hydrocarbon? (1) CH3CH2CH2CHO (2) CH3CH2CH2CH3 (3) CH3CH2CH2COOH (4) CH3CH2COOCH3
Which false scientific theory did the Nazis use to justify their persecution of Jews? A. astrology B. phrenology C. racism D. mysticism
write the number 144 as a row of prime numbers multiplied together
Maple leaf beetles and willow leaf beetles are named for the type of tree where they live and reproduce. They look identical to each other when observed, but ex
Can arsenic be broken down by a chemical change
The Code of Hammurabi of Babylon and the Justinian Code of the Byzantine Empire served functions similar to the (1) Ziggurats of the Sumerians (2)
Can anybody explain to me what caused the french revolution? I know the unfair economic system played part as well as major taxes but are there any other causes
In England, the key principles of the Magna Carta were fundamental to the development and growth of (1) democracy (3) absolutism (2) the
Where are the heavy metals located on the periodic table