sanaii7 sanaii7
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

a farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00 what is the cost per mint

Respuesta :

DaveedSaysHI DaveedSaysHI
  • 07-11-2018

Lets say x=1 pint

Therefore

3x=$12

x=$4

So 1 pint cost $4

Answer Link
facundo3141592
facundo3141592 facundo3141592
  • 18-09-2019

Answer: Hi! in this type of problems is useful this rule of 3:

so 3 pints ------------------------- 12$

      1 pint --------------------------- x$

so if you do [tex]\frac{1 pint*12 dollars}{3 pints}[/tex] = 4$

then you know that each pint cost 4$.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following represents “6 lessthan 3 times x?"A. 6x - 3B. 3 - 6x(C. 3x - 6D. 6 - 3x​
A flask that weighs 345.8 g is filled with 225 mL of carbon tetrachloride.The weight of the flask and carbon tetrachloride is found to be 703.55 g.From this inf
A3. In the diagram below, it is known that mNPQ = 9x - 25, mMPQ= 3x - 5, and mMPN = 4x+12. Usingthis information, find the numerical value of mQPM.​
why did Ghana's economy/empire collapse?
3-4-5) (11) d. 34 (-5)-2 (11)
Al used the expression 8 plus 25 times 2 minus 45 to find how many cds he has. How many cds does he have?
Which instrument would be suitable for holding a liquid while heating it over a flame? A) pipet B) spatula C) test tube D) graduated cylinder
which type of rock takes longer to be weathered?
At the mall, Leona bought a T-shirt and a book for a total of $34. The book cost $12. How much did the T-shirt cost? (a) What is the unknown information? (b) L
How to say "She's a very fast runner." in french. NO GOOGLE TRANSLATE