Jadethepartyanimal Jadethepartyanimal
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

Luis bought two pieces of wax to make candles. One piece weighed 3.49 kg, and the other weighed 4.71 kg. If wax costs $1.80 per kg, how much did Luis spend altogether?

Respuesta :

monkiemady
monkiemady monkiemady
  • 07-11-2018

(3.49+4.71)1.80=cost

(8.2)1.80=cost

14.76=cost

Luis spends $14.76 all together  


Answer Link

Otras preguntas

The following pie chart represents how many absences the students of Washington Middle School had during the first quarter. What percentage of the students had
Écrivez le verbe au futur simple. Me (blank) -tu demain ? (téléphoner)
3u - 3 = 15give me a lecture so i can try to do it in the future please​
Anyone know any history about the state of Oregon​
Why does the IMF impose conditionality on countries that accept its loans? A. The IMF wants to impose uniform regulations on the international banking system B.
What’s the correct answer for this question?
A tennis match was delayed because of rain did officials were not prepared for the delay they cover the 25ft by 20ft court with 13ft by 10ft plastic covers how
One more than six times that number is 37. Select the solution and graph that represents the original number. x = 4 Point 4 graphed on number line.
You are giving a speech on a topic in biology class. Your speech contains difficult scientific vocabulary. Which strategy is the most important to use in this c
HELP PLEASE!! What do you know about the Civil War? List any terms, people or events relating to the Union on the left, and any that relate to the Confederacy