maytebruno maytebruno
  • 07-11-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 200 rubber bands costs $1.20. what is the unit price of the rubber bands?

Respuesta :

NetherFury
NetherFury NetherFury
  • 07-11-2018

Answer:

0.006 cents


Step-by-step explanation:

divide 1.20 with 200

since a unit price is 1 of something

so 1.20 divided by 200 = 0.006 cents.

0.006 is your answer.

Answer Link

Otras preguntas

Friction is a force too. how can friction help you in your daily life? how can it hurt you?​
The rule of ________ does not prevent the other party from developing the matter on cross -examination or as part of his or her own case.
how do I solve this triangle problem!!!​
D10 (ΔPQR)= (ΔPt Qt Rt), which are the coordinates of P'? A. (50,10) B. (-50,10) C. (1/2,1/10) D. (-1/2,1/10)​
2x+y=7 however im looking for y please help out with this T_T
Jeff mowed a lawn for $20.00 and received a $5,25 tip. He then washed a car for $12.50. How much money did Jeff make for completing these two jobs?
Au travail Read each situation. Then complete the statement that follows to say what chore needs to be done. Use the infinitive form of the verb. 1. La maison n
What is -2 as a fraction?
2x+y=5 solve for y (please show work)
Pierre, an art dealer, earns 25% commission of the art pieces he sells. He earned $10,800 this month. What is the total amount of the art pieces he sold?