tonyasmith198224 tonyasmith198224
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

A dictionary cost $24. The total cost of the dictionary and 4 identical diaries is the same as 7 diaries. How much does 1 diary cost?

Respuesta :

matthewlovesports
matthewlovesports matthewlovesports
  • 06-11-2018

Let the price of diaries be x, and set up an equation:

4x + 24 = 7x

isolate x by subtracting the 4x over:

24 = 3x

Divide by 3:

x = 8

The price is $8 per diary

Answer Link

Otras preguntas

A bag of chocolate weighs 6 pounds .Maria uses 3/4 of her chocolate ti bake
Elk herds in Yellowstone National Park are herbivores that eat on the available vegetation. Which factor is important to ensure the stability in this ecosystem?
ordering real numbers least to greatest -√270, 16 3/10, -50/30, -16.5... i mark brainliest!
What are the Hurrian songs? Why are they important?
What is the answer for this two step equation, 11=5x-2
f(x)= 2/3x+3, what is the value of f(12)
During the high Middle Ages the barter economy was replaced with a ????? Division economy. Lending economy. Money economy. Sales-based economy
Eosinophils are increased in the circulating blood when a patient has _____________________ infection. a. a fungal b. some types of parasitic c. an amebic paras
If your inner critic's voice says, "see those people over in the corner, they're all laughing and probably talking about me and laughing at my new hair style."
Which war began when someone fired a shot in an armed stand-off between british forces and colonial militia at lexington and concord in massachusetts?