24kinleyjohnson 24kinleyjohnson
  • 06-11-2018
  • Mathematics
contestada

33 markers cost $5.79. Which equation would help determine the cost of 13 markers?

Respuesta :

nLiyah nLiyah
  • 06-11-2018
Explanation:
First, find the cost of one marker with 5.79÷33. You get 0.1754545 and so on. To convert this into money, round it up to cents. this would make 0.18. Now, multiply 0.18 by 13. You get 2.34.
Equations:
[tex]0.18 \times 13[/tex]

[tex]5.79 \div 33[/tex]
Answer:
2.34 for 13 markers.
Answer Link

Otras preguntas

Lisa is on a trip of 1,991 miles. She has already traveled 94 miles. She has 7 days left in her trip. How many miles does she need to travel each day to complet
below is the rule for calculating the velocity of a falling object. use this rule to calculate the rate, expressed in feet per second, that a piano, dropped 3 s
One proposed project to help restore Louisiana's wetlands is to backfill canals that were built for acess to and transportation of oil from the coastal area. W
1 hundred 4 tens and 14 tens the same amount
gambar grafik fungsi kuadrat dari y=x²-x-6
Employees who record and are paid for the exact amount of time spent working are paid on a(n) _____ basis.
What is the value of the underlined digit in 16,403
"She cried and laughed together, and bending over, kissed his cheek." Which statement supports the author's description of Mrs. White in the sentence? Select on
WHICH ONE OF THE FOLLOWING IS A CORRECT EXAMPLE OF THE PLURAL POSSESSIVE CASE?MEN'S PLANSWOMEN'S PLANSIT'S PLACESTONE'S THROW
All of the following types of men came to Jamestown in 1607 except for?