2208081 2208081
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

Alex bought 5 boxes of candy for $6.75. If each box costs the same amount, how much did Alex spend for each box of candy?

Respuesta :

olivia1008
olivia1008 olivia1008
  • 11-10-2018
$1.35 for each box :)
Answer Link

Otras preguntas

What Can You ask about force and swinging? PLEASEEE HELPPPPP!!!!!!!!!!
35/k = 7/3 what is this answer
Select all the correct answers. When people run quickly, they can sweat profusely. Their muscles undergo movement, and the loss of energy takes place. Based on
Hi Im giving brainlest whoever answer this correctly
When Georgie buys three boxes of apples she has 40 pounds more than when she has one box of apples. How many pounds of apples will there be an eight boxes?
Solve to find the value for x in the linear equation: 3(−4x + 5) = 12. 1. Use the distributive property: 2. Use the subtraction property of equality: 3. Divisio
What are some examples of cultural segregation?
15 paragraph essay on what it means to be a good role model.
Please help me with this question :c
-2(7-15) What is the value of ? 4 O 4 0 -2 O 2 O 4