MatrissisSalaam MatrissisSalaam
  • 09-10-2018
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6 what is the cost of one market

Respuesta :

amandajade
amandajade amandajade
  • 09-10-2018

since you know Lainey has 20 markers and the total cost is $6, all you have to do is solve 20/6 to find the cost of each marker. So, the answer would be about $2.33 dollars, since 20/6 would equal $2.333333333... and I just rounded it up. Hope I helped you! Good luck (:

Answer Link

Otras preguntas

Which event triggered World War II? A. Japan's invasion of China B. Turkey's invasion of Armenia C. Italy's invasion of Ethiopia D. Germany's invasion of Po
what is (x+3)^2 equal to
determine which is correctly expanded form of log3 4x/(7y)^9
Determine whether the equation y-y=y is sometimes,always, or never true?
why did President Theodore Roosevelt use the Roosevelt Corollary in the Dominican Republic Answers Roosevelt did not want the Dominican Republic to attack the
How does a saffir put out fires
The _____________ is the governmental body that regulates political action committees (PACs).
__________ programs were designed to use government funds to restart the circulation of money. Energy conservation “Pump-priming” Bail-out Welfare
According to the principal of dominance, if a recessive gene for tallness is paired with another recessive gene for tallness, the organism _____. a) will be tal
What is a suffix for defi