adryannaa769 adryannaa769
  • 08-10-2018
  • Mathematics
contestada

Mckenzie bought 1.2 pounds of coffee for 11.82 what was cost of per pound

Respuesta :

326239 326239
  • 08-10-2018

first you divide 1.2 by its self because you need to get 1 pound. 1.2 / 1.2 = 1

now that you have one pound, you divide 11.82 by 1.2 = 9.85

Answer Link

Otras preguntas

According to Aung Sang Suu Kyi how does government legislation of injustice affect citizens?
How did the radioactive compound get into the eagles
The odds against a particular event happening are 9 : 7. What is the probability that the event will happen?
The intersection of two streets forms a parallelogram. One street is 40 feet wide. The height of the parallelogram formed is 25 ft. What is the area of the inte
A window washing company charges $550 to clean 20 windows and $775 to clean 35windows. Determine:The cost PER WINDOWThe flat fee charged by the companyMake an e
URGENT!! In some parts of the world, humans harvest huge sections of kelp forest. Suggest and explain how this could affect the population of crabs.
The greater the molality of solute, the less (easily) a solution evaporates. Question 7 options: True False
A student sets up a lemonade stand to earn money. The student spends $18.00 on supplies and sells each glass of lemonade for $1.50. Which statement is true? A.
What is the force that caused the early earth’s molten to move and flow?
Why is the contest with the suitors in the Odyssey memorable? Trying to do an essay about it.