ashh77 ashh77
  • 07-09-2018
  • Mathematics
contestada

You buy 5 pounds for $35. How much does one pound cost

Respuesta :

iiMysticalMist
iiMysticalMist iiMysticalMist
  • 07-09-2018
One pound costs 7.

$35 ÷ 5 = 7
Answer Link
cassi91 cassi91
  • 07-09-2018
one pound would cost 7 dollars, you divide 5 by 35.
Answer Link

Otras preguntas

According to the nebular hypothesis, how did most of the excess dust and gas in the solar system get removed?
How could the loss of biodiversity affect humans?
bill knows that the volume of a rectangular prism is 400cm3. The box is labelled with the length as 6.5cm and the width as 1.5cm. What is the approximate height
write the following measurements in longform: 1. 4.5x30 g 2. 1.99x10-8 cm
Two step equations with integers What is r/10+4=5. Please explain!
By using sound waves, _______ signals allow oceanographers to determine ocean depth.
In China in the 1980s, commune-based agriculture was replaced by the _______ responsibility system.
out of the three states of matter which cannot be compressed on applying pressure
One of the Patriots' greatest strengths was their
what is a tribulatory