nasialove21 nasialove21
  • 06-09-2018
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for $299 for 4 tires

Respuesta :

emily1901
emily1901 emily1901
  • 06-09-2018
One tire equals $74.75
You get this by dividing the total price of $299 by four (the number of tires)
Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 06-09-2018

You are finding 1 unit (unit rate).

Divide 299 with 4

299/4 = 74.75

$74.75 is the cost for one unit

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Why is Amazing grace sung today as a social justice anthem?
What key changes did Constantine make to Rome?
Which is an element? a. alcohol b. sodium c. sugar d. water
Trade developed early and was very important to the people of Sumer because they __________.
Which one is the best description of a chemical reaction? a. mixing two substances b. the combustion of a substance c. forming or breaking bonds d. the deco
What is 243.56 rounded to the nearest tenth? a. 243 b. 243.5 c. 243.6 d. 244
The battle for political legitimacy in Somalia is between __________. a. Afrikaners and the African National Congress b. Jews and Arab Muslims c. the Hutu ma
When a virus invades a host the most common threat is a. production of viral fluids in the bloodstream. b. fermentation of acids in the digestive system. c.
The spanish mostly viewed native americans in new mexico as a. Inferior people mostly good for labor. b. Sophisticated allies with valued technology. c. Supe
The variable t represents the temperature at 4 p.m. Which equation would best model the word problem below? The temperature at the summit of Mt. Mansfield dropp