natealves73 natealves73
  • 09-08-2018
  • Mathematics
contestada

A 16 oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?

Respuesta :

kmanry84osb5q8
kmanry84osb5q8 kmanry84osb5q8
  • 09-08-2018

the bottle of waters costs 0.09 cents per ounce.

Answer Link
Aleja22
Aleja22 Aleja22
  • 24-04-2020

Answer:la

respuesta es 0.06

Step-by-step explanatio:

ya que al dividir 16 por 1.44 el resultado va a ser 0.06

Answer Link

Otras preguntas

please help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
868.4cm² =? m² Simplify your answer. Type an integer or a decimal
The volume of a cylinder is 300ft^3. The radius of the cylinder is noft. Find the height of the cylinder
Triangle FEG is similar to triangle IHJ. Find angle H
the operating revenue remaining after cost of merchandise sold has been deducted is
There are three different colored candies: red, green, and white. The probability of selecting a red candy is 2/5 and the probability of selecting a green can
They......to dinner next sunday 1.....will come 2....are coming 3....have come 4....we're coming
will give brainliest!!! Help pls!
PLEASE HELPPP i have no clue what to do
Read the sentence. The media criticized Governor Dunham’s callous behavior, noting that the politician regularly ignored the struggles of the people who had vot