willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

I NEED HELP LIKE RIGHT NOW, please! Which of the following rules could represent the function shown in the table?
1c.What is his new texting speed if he practices for 3 months
If a windshield wiper covers an area of approximately 160 square inches when it rotates at an angle of 84°, find the length of the wiper to the nearest tenth of
a total of 775 tickets were sold for the school play. they were either adult or student tickets. there were 75 more student tickets sold thanadult tickets. how
Anybody know the answer to this??
What happen to land in America after the revolutionary war
Pls help being timed
A chronic, progressive, systemic, autoimmune disease of the skin that is characterized by hardening and shrinking of the skin is known as
What is the schedule of reinforcement for a behavior that is reinforced after a set number of responses?
IN Mr. Prime's class, 9/10 of the students had done thier homework. Of these, 2/3 had all correct answers. WHat fraction of the whole class has all correct answ