srdjo823 srdjo823
  • 08-06-2018
  • Mathematics
contestada

if 4 pounds of bananas cost $3.00 how much will 7 pounds cost?

Respuesta :

liznovember
liznovember liznovember
  • 08-06-2018
$5.25

$3.00 ÷ 4 pounds =$.75 per pound

$.75 × 7 pounds = $5.25
Answer Link
chrishong1265 chrishong1265
  • 08-06-2018
For this problem, we need to find the common ratio. The correlation is$3/4= 0.75, so when x/7, multiply the 7 by 0.75 to get $5.25. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between debt financing and equity financing?​
In simplest form state what fraction of 1 m is 20 cm
The fugitive slave act made it a federal crime to
The pool holds 17,922 gallons of water, and is leaking at a rate of 4 gallons per day. If Mike does not replace the water that has leaked from the pool, how man
speaking assertively when you feel disrespected is a strategy to stop ​
I will mark as the brainliest answerplz do #1​
Graph the equation y=x^2 and y=3x-2. Where do these points intersect?
A plane left chicago at 8:00 A.M. At 1 PM the plane landed in Los Angles, which is 1500 miles away. What is the average speed of the plane for the trip?
what is y=1/3x+2 on a graph
Which of the following is not a characteristic of all life?a. Able to move b. Reproduction c. evolution d. Organization