ljr712005
ljr712005 ljr712005
  • 08-05-2018
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of chocolate for $3.98. Choice B: 13 ounces of chocolate for $8.18

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 13-01-2019

Answer:

A) 3.98/6 = 0.6633

B) 8.18/13 = 0.6292

B) has the lowest price per ounce


Answer Link

Otras preguntas

Lynn, Faith, and Jermyn are film animators. In one 8-hour day, Lynn rendered 203 frames, Faith rendered 216 frames, and Jeremy rendered 227 frames. How many mor
what is a nation-state?
In planning to conduct research, it is very important to have and start with a (an): A. time line. B. strategy. C. resource person. D. Internet.
subtracting 3 from a number gives the same result as adding 3 to that number True for all, some, or no numbers?
which type of cell is lactobacillus
Kari bought 3 boxes of cookies to share with a book club. Each box contains 12 cookies. The expression 36/p represents the number of cookies that each person, p
What is an example of antithesis in the "The Crisis" by thomas paine?
What is the state of the crust
Solve for x. 3(x - 2) = 6x - 12 3 A) x = 2 B) x = 1 C) x = -2 D) x = -1
change 50% to a decimal, then a fraction. 0.05, 1/20 0.5, 1/2 0.05, 1/2 0.5, 1/20